Tančící dům v Praze je i po letech kontroverzní stavbou rozdělující společnost

Hlavní město je lákadlem mnoha turistů. Ti navštěvují především památky, které jsou pro Prahu typické, jako je Karlův most nebo Pražský hrad. V posledních letech se však k dominantám hlavního města přidala i stavba, která budí bouřlivé diskuze. Je jí Tančící dům, jenž je stále hodnocen jako jedna z nejvíce kontroverzních staveb u nás.

Tančící dům jako nepřehlédnutelná dominanta Prahy

Stavba, která stojí na pravém břehu Vltavy a která vypadá, jako kdyby tančila, je nepřehlédnutelnou dominantou hlavního města. Vidět ji lze prakticky z každé vyhlídky – a že jich v Praze je! I když je součástí hlavního města už pěknou řádku let, stále mluvíme o architektonickém skvostu, který umí rozdělit společnost. Zatímco jeden tábor říká, že je to úžasná stavba, jež přinesla do Prahy kus modernosti, jiní jsou opačného názoru a tvrdí, že stavba naprosto nezapadá a je spíše odpudivou než vkusnou.

Stavba Tančícího domu započala už v roce 1994

I když má na nevšední stavbu nacházející se na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí každý svůj názor, jen hrstka lidí ví, kdy byl položen vůbec první kámen netradiční budovy. Psal se rok 1994, kdy se pod záštitou nejmenované nizozemské pojišťovny zahájila stavba nemovitosti, která od té doby vyvolává zmiňované bouřlivé diskuze.

Tančící dům dnes stojí na místě, kde dříve stál činžovní dům. Bohužel ten byl na konci druhé světové války zničen americkou bombou, která ho zasáhla. Tento útok, který zaútočil nakonec místo Drážďan na Prahu, měl na svědomí nejen tento činžovní dům, ale také mnoho dalších staveb a k tomu více jak sedm stovek obětí.

Ještě před počátkem devadesátých let minulého století si nikdo nebyl jistý tím, co na místě bývalého činžovního domu vznikne. Myšlenka zástavby byla začátkem devadesátých let vyslovena uznávaným architektem a věci se daly do pohybu.

Total